Αγιασμός σχολικού έτους 2021-2022

Και φέτος ο αγιασμός ήταν μια λιτή τελετή με τους μαθητές και τους περισσότερους καθηγητές στις αίθουσες και τις ψαλμωδίες να φτάνουν από την αυλή μέσω μεγαφωνικών και μικροφωνικών εγκαταστάσεων. Σχολικό έτος του κορωνοϊού και το 2021-2022. Λήφθηκαν όλα τα μέτρα, για να αποφευχθεί ο συνωστισμός. Η ζωή όμως δεν περιμένει για αυτό μαθητές και καθηγητές πρέπει να είμαστε προσηλωμένοι στο στόχο μας. Οι μαθητές στη μελέτη τους και οι καθηγητές στο πώς θα δώσουμε στους μαθητές μας ποιοτικότερη γνώση και θα συμβάλλουμε στο να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι σε συνεργασία και με τους γονείς τους.

Παρακάτω σας παραθέτουμε την ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ της ΓΑΒΡΙΕΛΑ ΜΙΣΤΡΑΛ, ΧΙΛΙΑΝΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΣ –ΠΟΙΗΤΡΙΑΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΟΜΠΕΛ ΤΟ 1946:

«Δώσε μου, Κύριε, απλότητα και βάθος.

Κάνε να μην είμαι περίπλοκος, ούτε κοινότυπος στο καθημερινό μου μάθημα.

Κάνε να υψώνω τα μάτια πάνω από το πληγωμένο μου στήθος μπαίνοντας κάθε μέρα στην τάξη μου.

Ας μη φέρνω μαζί μου στην έδρα τις μικρές μου υλικές μέριμνες, τις κωμικές λύπες μου.

Κάμε το χέρι μου ελαφρότερο στην τιμωρία και απαλότερο στο χάδι.

Ας επιπλήττω απρόθυμα, για να είμαι βέβαιος πως τιμωρώ από αγάπη.

Το πλινθόκτιστο σχολείο μου ας είναι καμωμένο από πνεύμα.

Οι φλόγες του ενθουσιασμού μου ας γεμίζουν τη φτωχή του είσοδο, τη γυμνή αίθουσα του.

Η καρδιά μου ας είναι στήλη του, η πιο δυνατή και η θέληση μου χρυσάφι καθαρότερο απ' τις κολώνες των πλούσιων σχολείων».

Αγαπητοί μαθητές, καλή και δημιουργική χρονιά με υγεία, που θα σας φέρει πιο κοντά στην ανθρωπιά και στον πολιτισμό και θα σας αποστρέψει από τη βαρβαρότητα !!!

Η Διεύθυνση του 31ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός