Διδακτική επίσκεψη του τμήματος B4 στο Tελλόγλειο Ίδρυμα του Α.Π.Θ. και στον Λευκό Πύργο

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018 το τμήμα Β4 του Λυκείου μας με τις καθηγήτριες Αγνή Κολιαδήμου και Ζωή Τοπάλη επισκέφθηκε το Τελλόγλειο Ίδρυμα του ΑΠΘ και ξεναγήθηκε στην έκθεση ζωγραφικής «Πάρις και Μερόπη Πρέκα». Η Μερόπη Πρέκα αντλεί για τα ζωγραφικά της έργα έμπνευση από τη φύση (άνεμος, περιστέρια, παπαρούνες) ενώ ιδιαίτερα είναι η ενασχόλησή της με τα βιτρώ. Ο Πάρις Πρέκας αντλεί έμπνευση από το ιστορικό γίγνεσθαι, τη μυθολογία, την ποίηση. Θαυμάσαμε τους Ίκαρους, τα Τάνκερ, τα άλογα, τα γλυπτά, τις μάσκες, τα τοπία της Ελλάδας. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε τον Λευκό Πύργο. Μιλήσαμε για την ιστορία του και ξεναγηθήκαμε στο Μουσείο της Πόλης της Θεσσαλονίκης που φιλοξενείται στους ορόφους του. Τέλος ανεβήκαμε στον 6ο όροφο του Πύργου και απολαύσαμε την πανοραμική θέα που προσφέρει στην πόλη μας.

Μαθητικοί Διαγωνισμοί

competitions

Ανακοινώσεις προς γονείς και κηδεμόνες

syll gon 4