Διήμερη εκδήλωση στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με θέμα «Μαθαίνω πριν σπουδάσω» 2020

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και τα Κέντρα Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Α΄ Θεσσαλονίκης και Β΄ Θεσσαλονίκης, συνδιοργανώνουν με το Γραφείο Διασύνδεσης Σπουδών και Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας διήμερη εκδήλωση με θέμα: «Μαθαίνω πριν σπουδάσω» στις 24 & 25 Φεβρουαρίου 2020, από τις 09.00πμ έως τις 14.00μμ στο αμφιθέατρο τελετών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Σκοπός της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης των ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., για τις παρεχόμενες σπουδές, τα τμήματα και τις προοπτικές σταδιοδρομίας των αποφοίτων του ιδρύματος. Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν μέλη Δ.Ε.Π. από όλα τα Τμήματα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, προκειμένου να παρουσιάσουν το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης των αποφοίτων τους.
Οι παρουσιάσεις των Τμημάτων έχουν χωριστεί σε θεματικές ενότητες, σύμφωνα με το πρόγραμμα. Κάθε σχολείο μπορεί να συμμετέχει και στις δύο ημέρες στην εκδήλωση και να στείλει επιλεγμένη αντιπροσωπεία τεσσάρων (4) ενδιαφερομένων μαθητών/τριών ανά ημέρα. Οι μαθητές/τριες οι οποίοι/ες θα παρακολουθήσουν τις θεματικές ενότητες θα λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές στους υπόλοιπους μαθητές/τριες του σχολείου τους.
Θα υπάρξει, επίσης, η δυνατότητα μαγνητοσκόπησης και μετάδοσης της εκδήλωσης στα σχολεία σε πραγματικό χρόνο (life streaming). Η ηλεκτρονική διεύθυνση για την απ' ευθείας παρακολούθηση της εκδήλωσης από τους μαθητές στο χώρο των σχολείων θα ανακοινωθεί από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας την προηγούμενη ημέρα και τα video θα αναρτηθούν σε μεταγενέστερο χρόνο στο Youtube, ώστε να υπάρξει ενημέρωση και για τους μαθητές που δεν θα έχουν τη δυνατότητα της απ' ευθείας ενημέρωσης.

Δήλωση συμμετοχής