Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής 2020

Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από τις 18 Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59 μπορούν οι γονείς- κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών, να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής» για το σχολικό έτος 2020 – 2021.

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής  e-eggrafes. Ο/Η αιτούμενος/η θα πρέπει να επισκεφθεί μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή, tablet ή smartphone την ηλεκτρονική διεύθυνση:https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Για την είσοδο στην εφαρμογή e-eggrafes, είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθούν οι κωδικοί Γ.Γ.Π.Σ. (taxis) του κηδεμόνα που έκανε και πέρυσι την εγγραφή.

Εφιστάται η προσοχή: σε περίπτωση γονέων/κηδεμόνων των οποίων τα ατομικά στοιχεία αναγράφονται στη Γ.Γ.Π.Σ. (taxis) με λατινικούς χαρακτήρες, να ενημερώσουν την Διεύθυνση του σχολείου προκειμένου να καταχωριθούν τα παραπάνω στοιχεία στο πληροφοριακό μας σύστημα, όπως εμφανίζονται στη Γ.Γ.Π.Σ. (taxis).

Κατά την υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης καταχωρίζονται απαραίτητα τα παρακάτω στοιχεία:

$1·        Το e-mail του κηδεμόνα ή του/της ενήλικου/-ης μαθητή/-τριας τριας.

$1·        Το μητρώνυμο του κηδεμόνα ή του/της ενήλικου/-ης μαθητή/-τριας

$1·        Η τάξη στην οποία θα φοιτήσουν οι μαθητές/-τριες το σχολικό έτος 2020 – 2021

$1·        Επιλογή ξένης γλώσσα (για τους μαθητές της Α΄ Λυκείου).

$1·        Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού (για τους μαθητές των Β΄ και Γ΄ Λυκείου).

$1·        Το σχολείο τελευταίας φοίτησης καθώς και το έτος τελευταίας φοίτησης.

$1·        Η ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/-τριας.

$1·        Ο αριθμός του κινητού ή του σταθερού τηλεφώνου του/της κηδεμόνα ή του/της μαθητή/-τριας

$1·        Ο Αριθμός Μητρώου (Α.Μ.) μαθητή/-τριας (ο οποίος αναγράφεται στο μήνυμα με τη βαθμολογία που λάβατε στο email σας στις 16 Ιουνίου 2020).

Αναλυτικές οδηγίες της εφαρμογής μπορείτε να βρείτε εδώ.

Μετά την οριστική κατανομή τους σε συγκεκριμένο ΓΕ.Λ οι ενδιαφερόμενοι/-ες θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes και λαμβάνοντας υπόψη την εξαιρετικά επείγουσα ανάγκη να αντιμετωπιστούν οι άμεσοι κίνδυνοι από τη διάδοση του νέου κορωνοϊού COVID-19 οφείλουν να αποστείλουν Υπεύθυνη Δήλωση μέσω της ιστοσελίδας του https://www.gov.gr/ και τα απαραίτητα δικαιολογητικά μέσω Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. στη σχολική μονάδα ή να παρουσιαστούν, κατόπιν συνεννόησης, για την οριστική εγγραφή ή ανανέωση εγγραφής, προσκομίζοντας όσα δικαιολογητικά απαιτούνται κατά περίπτωση, για τα οποία θα ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα του Λυκείου μας http://31lyk-thess.thess.sch.gr/autosch/joomla15/ .

Η Διεύθυνση του 31ου ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης

Το άρθρο σε pdf