Λύσε τη σιωπή! Λέμε όχι στη βία

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Πανόραμα, 21 Νοεμβρίου 2023

ΔΗΜΟΣ ΠΥΛΑΙΑΣ-ΧΟΡΤΙΑΤΗ

«Λύσε τη σιωπή! Λέμε όχι στη βία»: ΗΜΕΡΙΔΑ κατά της ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΒΙΑΣ

«Η ΒΙΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ. Λέμε όχι στη βία. Λύσε τη Σιωπή» είναι ο τίτλος της εκδήλωσης διαλόγου που διοργανώνει ο δήμος Πυλαίας Χορτιάτη και η αντιδημαρχία Πολιτισμού & Τουρισμού. Πρόκειται για μια εκδήλωση που ξεκίνησε τα τελευταία χρόνια με πρωτοβουλία της αντιδημάρχου Ανατολής Κωνσταντινίδου, και μέσω αυτής ο δήμος, στηρίζει γυναίκες αλλά και παιδιά – θύματα που έχουν υποστεί βία σωματική, λεκτική, ψυχολογική και σεξουαλική, στο οικογενειακό τους περιβάλλον, στον επαγγελματικό τους χώρο, στο σχολείο ακόμα και στο διαδίκτυο. Για όλους αυτούς που δέχονται κακοποιητική συμπεριφορά, με όποιον τρόπο, ώστε να αφυπνιστούν και να δράσουν εγκαίρως χωρίς την παραμικρή ολιγωρία.

Η ημερίδα θα γίνει στο Πέτρινο Πολιτιστικό Κέντρο Πυλαίας, την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου ώρα 19.30 και στους ομιλητές περιλαμβάνονται οι:

• Δρ. Βάιος Νταφούλης, Παιδοψυχίατρος, Δ/ντης Παιδοψυχιατρικής Κλινικής Ιπποκράτειου Νοσοκομείου.
  • Σοφία Κουσίδου Αστυνομική Υποδιευθύντρια, Προϊσταμένη Υποδιεύθυνσης Προστασίας Ανηλίκων Θεσσαλονίκης
  • Σοφία Δημαρχοπούλου, Δικαστική Λειτουργός
  • Περικλής Γιδαράκος, Δικηγόρος
  • Ανατολή Τσακαλίδου, Συγγραφέας

Η παρουσίαση, θα γίνει από τη δημοσιογράφο Μαρία Ιακωβάκη, ενώ θα ακολουθεί συζήτηση με το κοινό.

«Και μόνο η υποψία της χρήσης έμφυλης βίας αποτελεί ηθική προσβολή για όλους τους ανθρώπους για όλες τις γυναίκες και τα κορίτσια, ένα στίγμα για όλες τις κοινωνίες και ένα σημαντικό εμπόδιο για μια συνεκτική, ισότιμη και αειφόρο ανάπτυξη. Πρόκειται τελικά για ένα ζήτημα θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων» τονίζει ο δήμαρχος Ιγνάτιος Καϊτεζίδης.

Από τη μεριά της η αντιδήμαρχος Πολιτισμού κ. Κωνσταντινίδου ιδρύτρια της δράσης "Λύσε τη Σιωπή" αναφέρει ότι «Αυτό που αναφέρουμε στον τίτλο της εκδήλωσης μας ότι δηλαδή η βία μας αφορά όλες και όλους, είναι κάτι που έχει καθολική ισχύ. Όλες μαζί ενωμένες και όλοι μαζί ενωμένοι, δίνουμε βροντερό μήνυμα κατά της έμφυλης βίας, κατά της βίας των γυναικών....ΛΥΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ....ΤΩΡΑ...ΑΥΡΙΟ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!».