Θεσσαλονίκη, 22 Οκτωβρίου 2017
Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η εκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας των Ιταλών μαθητών και καθηγητών του σχολείου AlessandroVolta από το Lodiτης Βόρειας Ιταλίας στο σχολείο μας, το 31ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, που έγινε με την έναρξη του φετινού προγράμματος eTwinningμε θέμα “OurCommonPast”.
Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, από 18 μέχρι 22 Οκτωβρίου, παρουσιάσαμε εργασίες με θέμα την ιστορία της Θεσσαλονίκης ως συνέχεια της κοινής μας ιστορίας, κάναμε περιηγήσεις σε τόπους και μνημεία του κοινού μας παρελθόντος τόσο Ρωμαϊκά όσο και Βυζαντινά, μέσα στην πόλη μας αλλά και εκτός πόλης.
Οι μαθητές και οι καθηγητές του προγράμματος φιλοξενήσαμε τους Ιταλούς μαθητές και είχαμε την ευκαιρία τις μέρες αυτές να γνωριστούμε καλύτερα, να ανταλλάξουμε απόψεις για τη συνέχεια του προγράμματος και όχι μόνο και να διαπιστώσουμε ότι το κοινό μας παρελθόν συνεχίζεται και στο κοινό μας μέλλον με αισιοδοξία.
Ο χαιρετισμός της Διευθύντριας προς τους Ιταλούς μαθητές και καθηγητές
Οι καθηγητές του προγράμματος:
Μαίρη Τζιομάλλου,
Δημήτρης Καραγιώργης,
Αλεξάνδρα Σπέντζου,
Αγνή Κολιαδήμου,
Ζωή Τοπάλη.
Φωτογραφικό Υλικό
79 Anaximandrou str. TK 54250, Thessaloniki
Tel. +30 2310 316897
31ο ΓΕΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Αναξιμάνδρου 79, Τ.Κ. 54250, Χαριλάου, Θεσσαλονίκη
Τηλ: 2310316897
email: 31lykthe(at)sch.gr
Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων
Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης
2o Κ.Ε.Σ.Υ. Ανατολικής Θεσσαλονίκης
Πύλη δια βίου ανάπτυξης σταδιοδρομίας ενηλίκων
Διαδικτυακή πύλη συμβουλευτικής επαγγελματικού προσανατολισμού (τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού)