Αγιασμός σχολικού έτους 2019-2020

IMG 20190911 093811

Στις 11 Σεπτεμβρίου με τις ευλογίες της εκκλησίας μας ξεκινήσαμε το νέο διδακτικό έτος 2019-2020 μαθητές και καθηγητές. Η μετάδοση της γνώσης, αλλά και η κατάκτησή της δεν είναι μια εύκολη διαδικασία, απαιτείται προσήλωση στον στόχο, υπομονή και επιμονή. Η προσπάθεια όμως αυτή δεν είναι κόπος μάταιος, γιατί μας οδηγεί στην ολοκλήρωση της προσωπικότητάς μας και σε ηθική ικανοποίηση. Για αυτό ο αρχαίος Φιλόσοφος Ισοκράτης στην επιστολή του: «Προς Δημόνικον» συμβούλευε στον μαθητή του να μη θεωρεί καμιά γνώση άχρηστη, αλλά όπως η μέλισσα πετάει από λουλούδι σε λουλούδι και παίρνει ό,τι το καλύτερο διαθέτει το καθένα, έτσι και αυτός να μην κάνει επιλογές μαθημάτων, γιατί από όλα έχει κάτι να κερδίσει.

Αγαπητοί μας μαθητές, σήμερα ο Ισοκράτης είναι περισσότερο επίκαιρος από ποτέ, γιατί η γνώση πλέον έχει καταντήσει χρησιμοθηρική, να διαβάσουμε όσο γίνεται λιγότερο με τη μέγιστη όμως απόδοση, για να πετύχουμε στις εξετάσεις, αλλά όχι στη ζωή....Θα θέλαμε να κάνετε μια δεύτερη σκέψη πάνω σε αυτό, για να διαπιστώσετε πόση σημασία έχει η ουσία των πραγμάτων και όχι η επιφάνεια.

Καλή Σχολική Χρονιά με Υγεία και πρόοδο!

Από τη Διεύθυνση του 31ου ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης